Zadzwoń do nas!
PCO Solutions dezynfekcja dezynsekcja deratyzacja, Gdańsk
Jak wygląda pchła ludzka, jakie są ugryzienie pcheł, dezynsekcja pchły, ugryzienie pchły, pchła gdańsk

Pchła ludzka owad krwiopijny (owad pijący krew). Ugryzienie pchły pozostawia swędzący ślad który jest zaczerwieniony. Jednak prawdziwym problem są choroby jakie pchła może przenieść. Pchła ludzka jak wygląda? Jak wygląda ugryzienie pchły? Jak pozbyć się pcheł z domu? Jak zwalczyć (dezynsekcja) pchły?

 

Wielkość pchły ludzkiej to 2 do 3.5 mm. Ubarwienie dorosłej pchły jest brunatnożółte. Pchła ludzka ma ciało stwardniałe, które jest spłaszczone bocznie. Szczeciny skierowane są do tyłu. Jej aparat kłująco-ssący jest doskonale przystosowany do pożywiania się krwią, na głowie ma również czułki. Pchły mają dobrze rozbudowane odnóża, które pozwalają jej oddawać rekordowe skoki, do jednego metra!

 

 

 

 

Owady te przechodzą przeobrażenie zupełne. Samice wykorzystują krew do składania jaj oraz pożywiania się. Samica jaja składa wszędzie, szczególnie w pobliżu źródła krwi – pościel, łózko, legowiska zwierząt etc. 

 

Larwy pchły ludzkiej odżywiają się resztkami organicznymi oraz odchodami. Dorosłe osobniki żywią się krwią i mogą żyć kilka miesięcy. Pożywiać się może jednorazowo przez nawet jedną godzinę. 

 

Cykl życiowy pchły ludzkiej, pchła

 

Pchła jest pasożytem zewnętrznym człowieka. Jej obecność wymaga dezynsekcji pomieszczeń. Pchła ludzka występuje głównie w gospodarstwach oraz mieszkaniach ale spotykana jest w przedszkolach, salach ćwiczeń, szatniach, biurach oraz pojazdach. Pożywiać się może również na psach, kotach, ptakach, dzikich zwierzętach. 

 

Wilgotne miejsca są doskonałym miejscem dla pcheł, głównie różnego rodzaju zakamarki, pchła ludzka może chować się w listwach przypodłogowych, szparach w parkiecie, w meblach, czy w wykładzinie i dywanie. Pchły lubią ciepło dlatego szczyt rozmnażania przypada latem, chociaż rozmarzają się przez cały rok.

 

Na obecność pchły ludzkiej wskazywać mogą ugryzienia które są dość charakterystyczne, najczęściej poniżej kolan, niewielkie ale dość gęsto występujące zaczerwienienia w kształcie okręgu. W zależności od wrażliwości skóry zaczerwienienia mogą utrzymywać się od 3 do 5 dni, początkowo swędzące i czerwone. Z czasem bledsze i mniej dokuczliwe

 

Gdy liczba osobników jest dostatecznie duża można zaobserwować małe, czarne, skaczące punkty na podłodze i meblach które wielkością odpowiadają ziarnom maku. 

 

 

 

Ukłucie pchły ludzkiej powoduje alergiczne plamki oraz zapalenia skóry. Pozywanie się pchły ludzkiej wiąże się z duża dokuczliwością. Pchła ludzka pożywiać się może na szczurach, lisach, kotach, kurach, gołębiach.

 


 

Jak łagodzić ugryzienia pchły – sposoby na ugryzieniapchła ludzka ugryzienia, ugryzienie pchły gdynia gdansk sopot banino

 

Ugryzienia pchły ludzkiej można łagodzić na kilka sposobów.

 

 

  • Żel z lidokainą – w aptekach są dostępne maści zmniejszające swędzenie po ugryzieniu, w przypadku incydentalnego pogryzienia przez insekty ( pchły w hotelu, pchły w przedszkolu) jednak należy pamiętać o obserwacji własnego ciała i mieszkania. Szybko wykryte pchły są łatwe do usunięcia przez firmę DDD.

  • Soda oczyszczona – soda ma właściwości łagodzące ugryzienia. Należy przygotować pastę z sody i wody, nałożyć na ugryzienie pchły i pozostawić na kilka minut. Następnie zmyć letnią wodą.

  • Okład z lodu – schłodzenie miejsca ukąszenia przyniesie chwilową ale natychmiastową ulgę. Należy pamiętać aby zimny okład był owinięty w materiał.

  • Cytryna – skórkę z cytryny należy zagotować w szklane wody, następnie stosować zimy okład nasączony naparem na ugryzienie pchły.

 

 


 

Jakie choroby przenoszą pchły?

 

ugryzienia pchły ludzkiej reakcja alergiczna, ugryzienie pchły , pchła gdańsk

 

Ugryzienie pchły wiąże się z ryzykiem przeniesienia choroby na żywiciela. Choroby jakie przenoszą pchły to:

 

  • Zakażenie gronkowcem złocistym. Czasami, nosiciele bakterii nie mają symptomów zakażenia. Jednak czasem zdarza się, że dochodzi do zakażenia układu oddechowego, a nawet wstrząsu toksycznego.

 

  • Dipylidoza, chorobę wywołuje tasiemiec, dla którego pchła jest pośrednim żywicielem. Głównym objawem choroby są zaburzenia układu pokarmowego.

 

  • Tularemia, podobna objawowo do grypy, objawia się gorączką, bólami mięśni, czasami biegunką i wymiotami.

 

  • Choroba kociego pazura, nieleczona prowadzi do zapalenia mózgu.

 

  • Tyfus plamisty, niebezpieczna choroba zakaźna, wymagająca hospitalizacji i leczenia.

 Ugryzienia pcheł – co robić?

 

pchła pod mikroskopem

 

Jeśli zaobserwujemy na ciele ugryzienia pcheł należy niezwłocznie zmienić ubrania na czyste, jeśli jest taka możliwość brudne ubrania wyprać w wysokiej temperaturze, jeśli nie ma możliwości prania odzieży przeciw insektom to trzeba zapakować ubrania do szczelnego worka.

 

Zwierzęta domowe jak kot czy pies, powinny nosić obroże przeciw pchłom.

 

Nie będziemy wymieniać metod domowego zwalczania pcheł jak rozsypywanie goździków czy mięty ponieważ te metody są ciągle powielane w „poradnikach” a zwyczajnie nie działają. Działa za to ziemia okrzemkowa która skutecznie zwalcza pchły oraz jest szkodliwa dla naszego zdrowia.

 

Środki owadobójcze w postaci aerozoli są skuteczne jednak nieekonomiczne z racji na metraż. Pchły jako insekty biegające wymagają oprysku całej powierzchni mieszkania łącznie z powierzchnią mebli wewnątrz i zewnątrz.

 


 

Metody na pchły w domu – domowa dezynsekcjapchła zdjęcie , jak wygląda pchła, gdańsk

 

Aby zmniejszyć ilość pcheł w domu trzeba często odkurzać wszystkie miejsca w mieszkaniu, należy pamiętać że ich ulubionym miejscem są wszelkiego rodzaju szpary ( pchły w podłodze ) po użyciu odkurzacza worek należy wymienić na nowy. Worek z insektami należy zalać wrzątkiem bądź spalić. Należy pamiętać że wyrzucenie mebli z insektami albo worka z pchłami naraża innych. Jest to metoda doraźna ale czasowo skuteczna.

 

 


 

Pco Solutions świadczy usługę zwalczania pchły ludzkiej oraz tępienia owadów biegających i latających. Wypracowaliśmy metodę jednorazowego zwalczania pchły na co dajemy gwarancję skuteczności. Pchła jest bardzo dokuczliwym insektem dlatego zlecenia zwalczania pchły są traktowane priorytetowo podobnie jak zwalczanie pluskiew, dezynsekcja rozkruszków czy likwidacja gniazd os. Wiemy jak trudno jest żyć z tymi insektami, zabiegi DDD są prowadzone przez wyspecjalizowanych techników oraz przy użyciu najskuteczniejszych i bezpiecznych preparatów.


 

Kontakt z PCO 24h/7dni

 

dezynsekcja gdańsk
deratyzacja w gdańsku
ozonowanie w gdańsku

© 1995-2021 PCO SOLUTIONS

Subisława 15/1 1th flor

80-354 Gdańsk

kontakt@pcosolutions.pl

+48 886 313 414

PCO SOLUTIONS - nowoczesny zakład DDD

Dezynfekcja to proces usuwania lub zabijania drobnoustrojów, takich jak bakterie, wirusy i grzyby, które mogą powodować choroby. Może być stosowana w różnych miejscach, takich jak pomieszczenia mieszkalne, biura, szpitale, restauracje
Z przyjemnością przygotowujemy ofertę deratyzacji, która obejmuje kompleksową usługę zwalczania szkodliwych gryzoni, takich jak myszy i szczury, w Państwa obiekcie. Nasze doświadczenie oraz wiedza na temat zwalczania szkodników pozwala nam
Dezynsekcja jest procesem, który polega na eliminowaniu szkodników z terenu, w którym żyjemy lub pracujemy. Infestacja szkodników, takich jak karaluchy, mrówki, pluskwy, pchły, kleszcze i inne insekty, może stanowić poważne