Osiąga do 0,7mm długości przez co znajduje się na granicy widzialności ludzkim okiem. Samce są dwukrotnie mniejsze od samic. Pierwsza para odnóży samca wyróżnia się siłą i grubością. Uda rozkruszka mącznego mają kolec. Stopy ostatniej pary nóg wraz z bokami otworu genitalnego samca posiadają przyssawki płciowe. Rozkruszek mączny posiada cztery pary odnóży natomiast lary mają 3 pary. Odnóża i aparat gębowy ma ciemniejszy niż resztę ciała. Ciało pokrywają niezbyt długie szczecinki.
Długość jaja wynosi 0.09mm oraz jest przeźroczyste. Początkowo larwa ma 0.2mm długości oraz trzy pary odnóży.
W ciągu życia samica rozkruszka mącznego składa maksymalnie 200 sztuk jaj, w otoczeniu produktów spożywczych. Idealne warunki rozwoju rozkruszka mącznego to 25°C, przy wilgotności względnej 85%. Takie warunki sprawiają iż rozwój jednego pokolenia trwa 9 dni! Przy niższych temperaturach cykl rozwojowy wydłuża się proporcjonalnie do 2 miesięcy. Zahamowanie rozmnażania następuje w temperaturze 10°C, natomiast w temperaturze 0°C rozkruszek mączny może przeżyć półtora roku. Przy -15°C giną w ciągu 24h. Wykazują również wrażliwość na wysokie temperatury wraz z niską wilgotnością. Temperatura 34°C przy wilgotności produktu do 12% wstrzymuje rozwój wraz z rozmnażaniem.
Rozkruszek mączny to jeden z najbardziej rozpowszechnianych szkodników magazynowych w Polsce, jego krótki cykl życiowy wraz z odpornością na niskie temperatury sprawiają, że potrafi spowodować szkody nawet w prawidłowo zabezpieczonych i uszczelnionych magazynach.
Rozkruszek mączny potrafi niszczyć całe i uszkodzone ziarna zbóż z gatunku jęczmienia, przenicy, owsa, żyta, pszenżyta, kukurydzy, ryżu, gryki, sogo. Zeruje również na produktach wytworzonych ze zbóż jak mąka, kasza, otręby, etc. dodatkowo spotykany jest w nasionach roślin oleistych, bobowatych i produktach z nich wytworzonych. Zeruje na suszonych owocach, grzybach, ziołach czy przyprawach.