Zadzwoń do nas!
PCO Solutions dezynfekcja dezynsekcja deratyzacja, Gdańsk
jak wygląda mol ubraniowy, zwalczanie moli

Mole odzieżowe są motylami nocnymi, spotykane na wszystkich kontynentach. Atakują głównie magazyny tekstylne, archiwa muzealne ale równie często pojawiają się w szafie, żerując na ubraniach. Wyjątkowo szybkie rozmnażanie oraz niepochamowany apetyt tego szkodnika powoduje, iż zwalczanie mola ubraniowego jest konieczne od razu po wykryciu. Już pierwsze osobniki latające mogą świadczyć o ogromnej populacji szkodnika. Jakie szkody wyrządza mól obrzeżowy, doskonale pokazuje przykład, mianowicie larwy mola odzieżowego w szafie potrafią skonsumować 30kg wełny w rok. Inną ciekawostką jest fakt iż lecą do światła, naukowcy uważają że silne źródło światła, jest odbierane jako księżyc co powoduje dezorientację insektów i, w konsekwencji lot w "górę".

larwy mola odzieżowego, zwalczanie moli, mole ubraniowe
kontrola dywany mole w dywanie

Zabezpieczenie przed molami – jak pozbyć się moli odzieżowych?


rozmnażanie moli

Samice mola włosienniczka składają około 60 jaj, najczęściej w okolicy bądź, bezpośrednio na pożywienie. Jaja są kuliste, szarobiałe, o średnicy do 5mm. Młode osobniki wykluwają się po czterech do dziesięciu dni, przy niskich temperaturach do 10ºC młode do wyklucia potrzebują około 3 tygodnie. Dorosłe osobniki nie pożywiają się, skupiają się na kopulacji oraz składaniu jaj.

Rozmnażanie - jak się rozmnażają mole odzieżowe?

Tępienie moja ubraniowego

Postać larwalna mola włosienniczka jest koloru kremowo-białego zaczynająca się brązową głową. Żywią się bawełną, moherem, futrem, dywanami naturalnymi oraz czasem sztucznymi, okazjonalnie wybierają pióra. W postaci larwalnej przebywają od kilu tygodni, do nawet 2 lat ciągle żerując.


Młode mole – larwa mola ubraniowego


mole odzieżowe szybka dezynsekcja

Są to ćmy raczej średniej wielkości, które posiadają wąskie ciało pokryte szczeciną (małymi włoskami). Ciało mola odzieżowego przeważnie jest koloru żółto brązowego, ale może mieć kolor słomkowaty. Ciało mola ma długość 5 do 11mm. W locie mierzy około 12mm. Posiada dwie pary skrzydeł z czego pierwsza para jest większa. Odnóża są cienkie oraz stosunkowo długie. Żyją przez około miesiąc, do czasu złożenia jaj (samice), czy kopulacji (samce)

Jak wyglądają mole ubraniowe? (Mól włosienniczek - Tineola bisselliella)

Mole ubraniowe są małymi motylami które wywodzą się z rodziny Motylowatych (Tineidae). Najczęściej każdego mola którego widzimy przypisujemy do dwóch podstawowych rodzajów, albo interesuje nas dezynsekcja moli odzieżowych (Mól włosienniczek ) albo usuwanie moli spożywczych (Omacnica spichrzanka). Jednak gatunków podobnych do wymienionych jest zdecydowanie więcej. Zaczniemy od moli ubraniowych.


Mole odzieżowe - Mól włosienniczek (Tineola bisselliella) - zwalczanie moli ubraniowych - dezynsekcja

PCO Solutions przeprowadza zabieg zwalczania moli dla klientów biznesowych oraz prywatnych. Usuwanie mola odzieżowego wymaga jednego nieinwazyjnego zabiegu który usunie insekty oraz zabezpieczy materiały i pomieszczenia. Zabiegi jakie oferujemy są objęte gwarancją skuteczności oraz są bezpieczne dla techników DDD i Klientów.

Dezynsekcję przeprowadzamy przy wykorzystaniu metody zamgławiania ULV, Zamgławiania termicznego i innych.

 

Zapraszamy do kontaktu!

 

 

 

Tępienie szkodników w tym moli odzieżowych . Mól ubraniowy dezynsekcja, mole ubraniowe

Aby skutecznie zabezpieczyć pomieszczenia przed pojawieniem się mola odzieżowego należy przestrzegać kilka zasad.


 
Mole preferują wilgotne miejsca oraz zacienione – usuniecie wilgoci z pomieszczeń oraz szafy utrudni rozwój szkodnikowi, częste wierzenia pomagają.

Przechowywać na 70% zajętości – aby szybko i skutecznie monitorować czy szkodnik się pojawił nie można wykorzystać miejsca do magazynowania w 100% ( i więcej) często spotykane jest upychanie materiałów, utrudnia to wentylacje oraz zauważenie pojawianie się szkodnika. Pamiętajmy iż najczęściej zauważany jako pierwsze dorosłe osobniki. Ale wcześniej były larwami które żerowały.

Zainstalować pułapki feromonowe - zaleca się instalację profesjonalnych pułapek feromonowych, rynek konsumencki ma tak szeroką ofertę że dobór skutecznej pułapki jest praktycznie niemożliwy. Profesjonalne pułapki są najczęściej tańsze i skuteczniejsze niż konsumenckie.
Impregnacja odzieży – najczęściej materiały wykorzystane do produkcji odzieży są zaimpregnowane jednak jeśli składowanie będzie trwać długo a nie ma możliwości zabezpieczenia w inny sposób materiału to można wykonać impregnację która daje wysoką skuteczność.

Kontrola organoleptyczna – regularny monitoring szkodników w postaci zwykłego sprawdzania pozwoli szybko wykryć pojawianie się szkodnika oraz zmniejszyć powstałe szkody.

Zwalczanie szkodników, firma DDD – jeśli inne metody zawodzą warto rozważyć zlecenie usunięcia moli ubraniowych firmie DDD, profesjonalna dezynsekcja jest skutecznym zabiegiem. Dodatkowo zakład DDD zabezpieczy pomieszczenia przed innymi szkodnikami oraz zainstaluje monitoring szkodników.

dezynsekcja gdańsk
deratyzacja w gdańsku
ozonowanie w gdańsku

© 1995-2021 PCO SOLUTIONS

Subisława 15/1 1th flor

80-354 Gdańsk

kontakt@pcosolutions.pl

+48 886 313 414

PCO SOLUTIONS - nowoczesny zakład DDD

Dezynfekcja to proces usuwania lub zabijania drobnoustrojów, takich jak bakterie, wirusy i grzyby, które mogą powodować choroby. Może być stosowana w różnych miejscach, takich jak pomieszczenia mieszkalne, biura, szpitale, restauracje
Z przyjemnością przygotowujemy ofertę deratyzacji, która obejmuje kompleksową usługę zwalczania szkodliwych gryzoni, takich jak myszy i szczury, w Państwa obiekcie. Nasze doświadczenie oraz wiedza na temat zwalczania szkodników pozwala nam
Dezynsekcja jest procesem, który polega na eliminowaniu szkodników z terenu, w którym żyjemy lub pracujemy. Infestacja szkodników, takich jak karaluchy, mrówki, pluskwy, pchły, kleszcze i inne insekty, może stanowić poważne