Ptaszyniec (Dermanyssus Gallinae) – mały roztocz, ledwie widoczny gołym okiem. Należy do najbardziej szkodliwych szkodników drobiu. Bytuje głównie w hodowlach drobiu lecz spotkać go można przy gniazdujących gołębiach w mieście. Żeruje w ogromnych skupiskach w fermach hodowlanych kur i innych ptaków domowych. Roztocz ten atakuje kury, perliczki, indyki, bażanty, gołębie a także ptactwo dzikie, liczne ssaki, oraz pasożytuje na ludziach.
Ciało ptaszyńca kurzego jest spłaszczone, podłużnie owalne. Są barwy szarej i długości do 0,75 mm. Po nassaniu się krwi roztocze przybierają kształt prawie kulisty i ubarwienie czerwone, osiągając długość nawet do 1 mm.
Rozwój ptaszyńca przebiega dość szybko, po upływie 7 dni z larw mogą powstać osobniki dorosłe. Wysoka płodność samic oraz krótki cykl rozwojowy wpływają na masowe pojawianie się ptaszyńców w okresie od późnej wiosny do początków jesieni. Chłodnym latem rozwój ptaszyńców jest spowolniony. Ptaszyńce doskonale przystosowały się do pasożytniczego trybu życia, są odporne na długotrwały brak pożywienia i picia.
Bez pożywienia potrafią żyć parę miesięcy.